مقالات

پارچه حریر چیست و چه کاربردهایی دارد؟

انواع پارچه حریر-پوشاک سایز بزرگ زنانه آفتاب
واتساپ
تلگرام

پارچه حریر از انواع زیبا و لطیف پارچه ها است که برای دوخت لباس های خاص در بانوان بکار میرود و علاقمندان خاص خودش را دارد. البته از پارچه حریر برای پوشش هایی برای آقایان نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و در اکسسوری هایی مانند پاپیون، دستمال جیب و… میتوان از این پارچه زیبا استفاده کرد. قابلیت و کیفیت این پارچه به صورتی است که می توان انواع مدل های مختلف را طراحی و دوخت. امروزه شاهد هستیم که محصولاتی زیبا در سایز های متفاوت برای افراد تولید می شود. انواع لباس مجلسی سایز بزرگ تا لباس هایی برای افراد لاغر با پارچه حریر قابل طراحی و دوخت است.

از آنجایی که خاستگاه پارچه حریرازالیاف ابریشمی است، همیشه پارچه هایی ظریف، لطیف و سبک به حساب می آید. همانطور که میدانید ابریشم از الیافی است که نسبت به موارد مشابه هم، ارزش بیشتری دارد و هم کمیاب تر است .لذا پارچه های ابریشمی و حریر گران تر از دیگر پارچه ها بودند و کالای لوکس و اشرافی به حساب می آمدند. در قدیم هرگاه سخن از پارچه حریر به میان می آمد، منظور پارچه های ابریشمی زیبا و لطیفی بود که چشم ها را به خود خیره می کرد و قیمتی گزاف داشت.

در قرون وسطا در اروپا دوخت پارچه های حریری رواج بسیاری یافت. در قرن پانزدهم میلادی از اروپا این پارچه ها به خاورمیانه و ایران نیز رسید. لازم به ذکر است که پارچه های حریر به صورت صنعتی و تولید انبوه ترکیبی از ابریشم و الیاف دیگر بود. در حال حاضر نیز برای تقلیل قیمت، فرم پذیری بهتر، سادگی در دوخت و… الیاف ابریشم را با الیافی مصنوعی و طبیعی ترکیب می کنند که حاصل این ترکیب به وجود آمدن انواع مختلفی از پارچه حریر است. گاها با الیاف مصنوعی و پلیمری پارچه هایی تحت عنوان حریر تولید می شود که تنها از لحاظ ریزش، لطافت و ظرافت همانند پارچه های ابریشمی و حریر است. در ادامه این مطلب به انواع حریر نیز اشاره خواهد شد.

الیاف ابریشم با موادی مانند پنبه در زمان بافت ترکیب شده و برای استفاده راحت تر همگان در دسترس قرار می گیرد. حاصل این ترکیب پارچه های زیبا با نقش هایی درون خود و یا طرح های بعد از بافت است که همچنان زیبایی و لطافت را منتقل می کند. قابل ذکر است که هنوز هم پارچه های حریر خالص که با الیاف زیبای ابریشم تولید می شود، برای علاقه مندان در دسترس است. اما این پارچه ها از قیمت بالایی برخوردار هستند و بیشتر جنبه تجملی و سفارشی دارد.

پارچه حریر

از حریر چه استفاده هایی می شود؟

از این پارچه لطیف و زیبا برای موارد مختلف استفاده می شود. انواع لباس های مجلسی خاص، شومیز، شال، لباس شب، مانتو و … از جمله موارد پرکاربرد تر است. اما در مواردی مانند پرده نیز از انواع ارزانتر حریر استفاده می شود زیرا هم درخشش و زیبایی دارد و هم لطیف و فرم پذیر است. در کشور ما نیز از این پارچه برای پوشش هایی برای محیط بیرون استفاده می‌شود. انواع مانتو با پارچه حریر دوخته می شود که هم زیبا هستند و هم در تابستان خنک و سبک هستند. با این پارچه می توان انواع مانتو در سایزها و اندازه های مختلف تهیه کرد. حتی شاهد دوخت مانتو سایز بزرگ از پارچه حریر هستیم که در کنار دیگر سایز ها خود نمایی می کند و نشان دهنده قابلیت های زیاد این پارچه در صنعت پوشاک است.

به لطف تکنولوژی می توان پارچه های حریر در نقش ها و رنگ های مختلف را مشاهده کرد اما آنچه که اصالت این نوع پارچه ها است رنگ های روشن و تک رنگ می باشد.
در فرهنگ فارسی به پارچه حریر دیبا، پرنیان و پرند نیز می گویند. به لطف لطافت و زیبایی در اشعار فارسی نیز از حریر بسیار نام برده شده است.
پارچه حریر آمیخته با تجمل و اشرافیت است به نحوی که در زمان های قدیم کارگاههای بافت دیبا در انحصار کاخ نشینان و پادشاهان بود و افراد دیگر به آن دسترسی نداشتند. در ایران باستان و زمان ساسانیان نیز صنعت بافت حریر از روم به ایران راه یافت و بافت پارچه حریر در کشورمان نیز با زیباترین شکل رونق گرفت. با نگاه کردن در آثار نقاشی به جای مانده، افراد ثروتمند و پادشاهان جامه هایی بر تن دارند که به نظر می رسد از حریر است.

حریر پارچه ای با تنوع بالا

بعد از صنعتی شدن بسیاری از صنایع، هدف به سمت مشابه سازی و استفاده عموم پیش رفت به نحوی که بسیاری از کالاهای لوکس و تجملی با مشابه سازی و تلقین حس و حالت کالاهای اصل به راحتی در دسترس همگان قرار گرفت. پارچه حریر نیز از این قاعده مستثنا نبود. با ترکیب کردن الیاف پشم، نخی و پلی استر، حریرهایی ارزانتر در دسترس عموم قرار گرفت. حتی پارچه هایی با ترکیبات کاملا مصنوعی با ترکیب با نخ و دیگر الیاف طبیعی با قیمتی مناسب در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد.

پارچه های حریرعلاوه بر زیبایی، به سبب سبک بودن گزینه مناسب برای فصول گرما هستند. امروزه از انواع پارچه حریر لباس های متنوع، مانتو، روسری، شال و… تهیه می گردد. مقدار ابریشم به کار رفته در پارچه های بازار متفاوت است و با تغییر مقدار آن و نوع مواد ترکیبی با الیاف شاهد به وجود آمدن انواع مختلفی از حریر هستیم. در ادامه مطلب با انواع حریر های مرسوم در بازار و صنعت پارچه آشنا می شویم:

پارچه حریر کرپ

از انواع شناخته شده حریر به حساب می آید و ازلحاظ لمس و حس مشابه پارچه کرپ می باشد اما خصوصیت هایی مانند شفافی و سبکی را همانند حریر داراست. حالت مات داشته و از آن برای دوخت انواع لباس های مجلسی و شومیز استفاده می شود. از پارچه حریر کرپ به‌ منظور دوخت لباس های بلند و پیراهن هایی که طرح آن لخت و سبک است، مورد استفاده قرار می گیرد.

پارچه حریر کریشه

اگر دوست دارید پارچه شما مانند حریر کرپ کمی زبر نباشد و از لحاظ لطافت و نرمی شباهت بیشتری به حریر داشته باشد، انتخاب حریر کریشه گزینه مناسب است. اما به یاد داشته باشید که سبب ظرافت و لطافت آسیب پذیری و احتمال نخ کش شدن این پارچه بالا می رود. در رنگ ها و طرح های متنوعی می توان این پارچه را تهیه نمود و به دلیل آنکه از سبکی و لطافت خوبی برخوردار است و روی سر سر نمیخورد، گزینه ای مناسب برای تهیه روسری های زیبای حریری است.

پارچه حریر ژرژت

از لحاظ لطافت و نرمی کمی زبرتراز حریرابریشم است. لمس این پارچه شما را یاد حریر کرپ می‌اندازد اما از آن ظریف تر و نازک تر است. این پارچه نیز به سبب لطافت و سبکی برای روسری مناسب است. بسیاری از افراد از پارچه لباسی که از این پارچه دوخته اند، روسری های همرنگ و ست نیز تهیه می کنند که جلوه ای زیبا پیدا می کند.

پارچه حریر ژاکارد

این نوع از پارچه های حریر نسبت به دیگر انواع آن جدیدتر به حساب می آید. به دلیل ترکیبات استفاده شده در بافت این پارچه حالت ایستا و ضخیم تر را شاهد هستیم. حریر ژاکارد دارای زمین ه ای شیشه‌ای و شفاف است اما در عین حال طرح های مختلف و زیبایی روی آن نقش می بندد. البته باید به این نکته توجه داشت که طرح های ایجاد شده در این پارچه چاپ نیست بلکه طرح ها و نقش های مختلف در زمان بافت این پارچه ایجاد می شود. از آنجایی که لختی و آزاد بودن انواع دیگر حریر را ندارد، می توان از آن به دلیل ضخیم بودن برای دوخت انواع مانتو نیز بهره برد.

پارچه حریر نخ

همانطور که از اسم آن مشخص است شاید شما نیز متوجه شدید که در ترکیب این پارچه از حریر و نخ استفاده شده است. انواع پارچه های نخی به دلیل خنکی گزینه مناسب برای فصول گرم هستند. از ترکیب نخ و الیاف پارچه حریر پارچه ای سبک و خنک به دست می آید و میتوان از آن برای دوختن انواع شال و روسری استفاده نمود. باید به این نکته توجه داشته باشید که این مدل از حریر ها به دلیل داشتن ترکیبات پنبه ممکن است آب بروند و همچنین به دلیل ظرافت احتمال چروک شدن آنها نیز زیاد است.

پارچه حریر کریستال

پارچه ای لخت است و به سبب ویژگی هایی که دارد بسیار برای دوخت چادر توسط بانوان ایرانی مورد استفاده قرار می گیرد. درست است که پارچه ای لطیف و نازک به حساب می آید اما به هیچ وجه گونه ای نیست که حالت بدن نما داشته باشد و پشت آن رویت گردد.
پارچه حریر ساتن: این پارچه به دلیل ویژگی های خواص خود بسیار برای دوخت لباس های مجلسی و جشن مورد استفاده قرار می گیرد. براقیت این پارچه سبب گردیده است که آن را برای دوخت لباس های مجلسی محبوب گرداند. به سبب لطافت و لخت بودن می توان از آن انواع پیراهن های مجلسی بلند و دامن های کلوش تهیه نمود.

پارچه حریر ساتن

پارچه حریر ساتن: این پارچه به دلیل ویژگی های خواص خود بسیار برای دوخت لباس های مجلسی و جشن مورد استفاده قرار می گیرد. براقیت این پارچه سبب گردیده است که آن را برای دوخت لباس های مجلسی محبوب گرداند. به سبب لطافت و لخت بودن می توان از آن انواع پیراهن های مجلسی بلند و دامن های کلوش تهیه نمود.

پارچه حریر لمه

این نوع از حریرها نیز براق و درخشان هستند و سبک بودنشان می تواند سبب شود که لباس های مجلسی و شب زیبایی با آن‌ها دوخته شود.

پارچه حریر پرده‌ای

از زمان های قدیم از این نوع از حریر ها برای دوخت پرده های زیبا استفاده می شده است. هنوز هم استفاده از این پارچه های حریر طرفداران بسیاری دارد و با رنگ بندی های جذاب می تواند فضای داخلی را به بهترین شیوه بیاراید.

پارچه حریر سیلک

این پارچه نیز مانند حریر های ساتن براق و زیبا است اما تفاوتی که با حریر ساتن دارد این است که بسیار لطیف تر و نازک تر از آن است. البته به سبب ظرافت باید در زمان دوخت بسیار دقت نمود. می توان این پارچه را به صورت های ساده و یا طرح دار تهیه نمود.

پارچه حریر پلیسه

انواعی از پارچه حریر به صورت یکپارچه و کارخانه‌ای حالتی پلیسه دارند و میتوان از آن طرح های جدید و متنوعی را دوخت.

حریرپارچه ای که دوختن تخصصی میخواهد

این پارچه به دلیل ویژگی هایی که دارد تخصص و مهارت بسیاری را برای دوخت می طلبد. در بسیاری از موارد برای تهیه لباس با این پارچه باید به صورت چند لایه عمل نمود و از انواع دیگر حریر که از لحاظ ضخامت و لطافت به هم شبیه هستند استفاده کرد. دوختن پارچه حریر مانند سایر پارچه ها نیست و چرخ خیاطی نیز باید شرایطی بهینه داشته باشد. شرایط چرخ خیاطی و سوزن باید مطابق با خصوصیات این پارچه تغییر کند زیرا دنده های چرخ و کار پیشرو ممکن است در زمان حرکت پارچه و دوخته شدن، به آن آسیب برساند و یا سبب پاره شدن و نخ کش آن گردد. در زمان دوخت پارچه حریر باید پایه و کار پیشرو تنظیم گردد و در حالتی قرار بگیرد که کمترین تماس و فشار به پارچه وارد آید. در زمان دوخت پارچه های حریر از سوزن مخصوص استفاده شده و از پایه های پلاستیکی زیرصاف چرخ استفاده می گردد. در این مجموعه محصولات متنوعی با پارچه حریر با دوخت و کیفیت بالا ارائه می شود. اگر مایل به خرید مانتو سایز بزرگ هستید حتما از مدل های زیبا و کاربردی ما دیدن کنید. بد نیست این جنس مانتو را نیز تجربه کنید و از سبکی، کیفیت، خنگی و زیبایی آن لذت ببرید.

برش پارچه های حریر

پارچه های حریر به دلیل ویژگی هایی که دارند ممکن است حتی در زمان برش نیز زمینه نخ کش و آسیب در آنها به وجود آید. آنهایی که به صورت حرفه‌ای خیاطی می کنند و برای دوخت لباس های خود از پارچه های حریر استفاده می کنند، برای برش پارچه های حریر از قیچی های حرارتی استفاده می کنند. به عبارتی توسط این قیچی های برقی، لبه های برش خورده به صورت ظریف سوزانده می شود و زمینه برای نخ کش شدن و تغییر شکل به حداقل می رسد. اگر خیاطی پارچه حریر را با قیچی معمولی برش داد باید بلافاصله نسبت به دوخت آن اقدام کند. هرگونه جابجایی اضافه و فشار ممکن است سبب تغییر شکل پارچه و یا نخ کش شدن آن شود. در زمان دوخت نیز باید به سردوز این پارچه ها دقت ویژه‌ای به عمل آید و این فرآیند با پارچه های دیگر تفاوت دارد. اصطلاحا باید با چرخ های پنج نخ دوخته شود و عمل دوخت و سردوز همزمان انجام پذیرد.

پارچه حریر کرپ

حریر پارچه ای با قابلیت رنگ کردن بعد از دوخت

حریرپارچه ای است که توانایی جذب مناسب رنگ را دارد و به خوبی آن را در خود نگهداری و منتشر می کند. با استفاده از این خاصیت، پارچه حریر بعضی از لباس ها برای منحصر به فرد شدن و خاص بودن بعد از دوخت رنگ شده و طرح های خاص و جدیدی روی آن ایجاد می گردد. لباس دوخته شده از حریر با این روش طراحی منحصر به فرد پیدا می کند که تنها مختص به همان شخص است و پارچه ای مشابه با آن در بازار یافت نمی شود. به طور معمول برای رنگ کردن پارچه های حریر این گونه عمل می شود که قسمت و ناحیه مورد نظر به حالت آویزان درون رنگ قرار می گیرد. با کشش رنگ توسط این پارچه و جذب و ثبات خوب، شاهد هاله زیبای رنگی خواهیم بود. این عمل رنگ کردن می تواند در نقاط مختلف لباس مانند سر آستین، پایین دامن و… انجام شود و طرحی اختصاصی را ایجاد نماید.

امروزه به کمک تکنولوژی این امکان فراهم آمده است که افراد بسیاری پارچه های متنوع با خاصیت حریر را در دسترس داشته باشند. البته شکی در این موضوع نیست که استفاده از الیاف طبیعی بسیار بهتراز انواع مصنوعی و ترکیبات آن است. اما هزینه پارچه حریر گران قیمت که از ابریشم تهیه شده است، بسیار بالاست. اما می توان از حریرهایی با ترکیبات معقول نخ، نخ پنبه و پشم استفاده نمود و از زیبایی این پارچه های خیره کننده نهایت لذت را برد.
دقت داشته باشید که خیاط و دوخت درست و اصولی، در زمان تهیه لباس های حریر بسیار حائز اهمیت است. دوخت لباس های حریر تخصص و تجربه بالایی می طلبد. اگر پارچه ای حریر دارید که از انواع مرغوب و گران است، حتماً در این زمینه تحقیق نموده و وسواس بیشتری به خرج دهید. در صورت دوخت زیبا و استاندارد می توانید با لباس های حریرخود در مجالس بدرخشید.

شستشوی پارچه حریر

تشخیص اصالت پارچه های حریر

خیلی از افراد هزینه بسیار می کنند تا پارچه حریر اصل و ابریشمی داشته باشند. از این رو ممکن است افرادی سودجو با قیمت هایی بسیار زیاد پارچه ای را به عنوان حریر اصل به ما بفروشند. یکی از روش های تشخیص اصالت پارچه حریر سوزاندن قسمتی از آن است. می توانید قسمت کوچکی از آن پارچه را بسوزانید. عکس العمل پارچه های حریر مصنوعی و طبیعی نسبت به این امر متفاوت است. پارچه های حریر مصنوعی در هنگام سوختن حالتی گلوله ای می گیرد و سفت میشود. در صورتی که پارچه خرید اصل با ترکیبات ابریشم در زمان سوختن به چیزی شبیه خاکستر تبدیل می شود و از آن چیزی باقی نخواهد ماند.
نکته بعدی در زمان تشخیص اصالت در هنگام سوزاندن پارچه حریر، دقت به بوی متصاعد شده از آن است. زمانی که پارچه های حریر مصنوعی می سوزند بوی شبیه به پلاستیک و مواد مصنوعی آن کاملاً مشهود است. پارچه حریر اصل و طبیعی در هنگام سوختن بوی شبیه به موی سوخته شده دارد.

حریر پارچه ای حساس با نگهداری ویژه

اگر شما از لباسی حریر از انواع گران و با کیفیت استفاده می کنید، باید در زمان استفاده از این لباس ها نکاتی را مد نظر داشته باشید. در واقع پوشیدن لباس های حریر مسئولیت شما را بیشتر خواهد کرد. در هر حال زیبایی و خاص بودن هزینه ها و دقت های خاص خودش را دارد.

 •  در زمان استفاده از زیورآلات با لباس های حریر دقت داشته باشید که به گونه ای انتخاب شود که تماس مستقیم با این پارچه ها نداشته باشد. هرگونه تماس با اشیا تیز و زیورآلات می تواند آنرا نخ کش و یا سوراخ کند و این پارچه حساس را از بین ببرد. از زیورآلاتی استفاده کنید که یا تماس مستقیم با این پارچه نداشته باشد یا اینکه محل قرار گیری و طرح آن به گونه ای باشد که لبه های تیز و آسیب رسان کمتر داشته باشد.
 •  در هنگام استفاده از لوازم آرایش دقت داشته باشید. هرگونه تماس مواد آرایشی چه پودری و چه روغنی اگر با این پارچه ها تماس داشته باشد به سرعت می تواند آن را دچار لکه و تغییر رنگ کند. شاید خودتان بهتر بدانید که از بین بردن آلودگی و شستن پارچه حریر دردسر های خودش را دارد.
 •  در استفاده ازعطر بسیار دقت کنید. به هیچ وجه عطر را روی لباس های جنس حریر نباشید. می توانید محل های دیگر در گردن، لاله گوش، مچ دست و… را برای عطر زدن انتخاب کنید و از آسیب رسیدن به بافت پارچه حریر جلوگیری نمایید.
 • از آنجایی که این پارچه و لباس های حریر بسیار حساس هستند، زمان نگهداری حتماً از کاور و پوششی مخصوص استفاده کنید تا با لباس های دیگر و اجزای آن ها مانند دکمه و زیپ تماس پیدا نکند. آن را به گونه ای آویزان کنید که تحت فشار قرار نگیرد و به علت حساس بودن حالت چروک و فشرده پیدا نکند.
 • پارچه های حریر نسبت به تابش مستقیم نور نیز حساس هستند. چه در زمان نگهداری و چه در زمان پوشش به این نکته توجه ویژه داشته باشید.
 • اگر نکات ضروری و مهم رفع آلودگی و شستن لباس های حریر را نمی دانید، حتماً برای شستن آن ها به خشکشویی هایی مراجعه کنید که حرفه ای باشند و روش های شستشوی پارچه های حریر را بدانند.

شستشوی پارچه های حساس حریر

خیلی از افراد به دلیل آنکه شستشوی پارچه و لباس های حریر سخت است آن را به متخصصین می سپارند. اما باید بدانید که با رعایت نکاتی ظریف و دقت در این کار، خود نیز می توانید در منزل پارچه و لباس های جنس حریر را بشویید. البته باید بدانید که برای این کار باید وقت گذاشته و دقت زیادی را مبذول کنید.

 • در ابتدا باید دمای مناسبی را برای شستن پارچه حریر مهیا کنید. پارچه های حریر به دلیل لطافت و ظرافتی که دارند نسبت به دماهای بالای آب حساس هستند. برای شستشوی لباس های حریری آب داغ را فراموش کرده و بهترین گزینه آبی ولرم است.
 • برای شستشوی لباس های حریر ماشین لباسشویی توصیه نمی گردد زیرا در اثر تماس و چرخش چه با لباس های دیگر و چه با اجزا و قسمت های خود، داچار نخ کش و یا پارگی خواهد شد. اگر قصد دارید که از ماشین لباسشویی برای شستشو استفاده کنید باید تنظیمات ماشین لباسشویی روی شستشوی ملایم قرار گیرد و دمای آب نیز کم باشد. در ضمن می‌توانید آن را برای آسیب دیدن کمتر درون کیسه های پارچه ای یا توری قرار دهید. به هیچ وجه لباس های حریر را با لباس های دیگر درون ماشین لباسشویی قرار ندهید. اگر با رعایت ملاحظات در ماشین لباسشویی مبادرت به شستشوی لباس های حریر کردید، حتما توجه کنید که از خشک کن ماشین صرف نظر نمایید. چرخش و مکش خشک کن ماشین لباسشویی سبب آسیب دیدن بافت پارچه های حریر می گردد.
 • همانطور که از قبل گفتیم، بهتر است لباس های حریر با دست شسته شود. اما شستن با دست این پارچه ها تنها کافی نیست. برای شستن پارچه های حریر دقت داشته باشید که دستکش دست نمایید. خواسته یا ناخواسته ناخن های شما می تواند به این پارچه حساس آسیب برساند و یا آن را نخکش کند.
 • قبل از آنکه آب مناسب را مهیا و با دست شروع به شستن پارچه حریر کنید حتماً قبل از آن لکه های رنگی به وجود آمده را برطرف نمایید. بهترین ترکیب برای لکه گیری از پارچه های حریر آلوده، ترکیب آبلیمو یا سرکه است. مناطق لکه این لباس ها را می توانید یک یا دو ساعت درون این ترکیب قرار داده و پس از بین رفتن آن، به ملایمت با آب و صابون شستشو دهید.
 • چه درماشین لباسشویی و چه در زمان شستشوی پارچه های حریر با دست، باید از ماده شوینده ملایم و سبک استفاده شود. شوینده هایی که قوی هستند و قدرت پاک کنندگی بالا دارند بر کیفیت و بافت پارچه های حریر اثرمی گذارند.
 • پس از شستشو و شروع مراحل خشک کردن، بهتر است آنها را بر روی پارچه های نخی یا کتان پهن نمایید. دقت کنید این پارچه ها تمیز و بدون پرز باشند. آویزان کردن روی بند و موارد مشابه توصیه نمی شود. پارچه های نخی و کتان را روی زمین پهن کنید و لباس یا پارچه حریر را روی آن پهن نمایید. در این روش علاوه بر اینکه خشک شدن و آبگیری به سرعت انجام می شود، پارچه به نحوی سالم خشک شده و چروک نمی شود. در بیشتر موارد خشک شدن در این حالت نیازی به اتو نخواهد داشت و پارچه مچاله و چروک نخواهد شد.
 •  اگر بنا بر هر دلیل نیاز بود که قسمت یا کل پارچه حریر اتو شود به این نکات دقت کنید. دمای اتو را روی کم یا گزینه پارچه های حریر قرار دهید. به هیچ وجه اتو مستقیماً بر روی بافت پارچه حرکت نکند. اعمال حرارت در زمان اتو کردن باید غیر مستقیم و توسط پارچه ای تمیز به پارچه حریر انتقال پیدا کند. اگر مجبور شدید حریر را اتو کنید حتما دقت کنید که پارچه خشک نباشد و حتما کمی رطوبت در آن وجود داشته باشد.

با دقت در دوخت، نگهداری و شستن لباس های حریر از زیبایی، سبکی و لطافت آنها نهایت لذت را ببرید.
قابلیت های این پارچه از آن گزینه ای مناسب برای دوخت انواع لباس مجلسی و یا پوشش هایی برای استفاده روزمره و رسمی ساخته است. با انتخاب انواعی از حریر که مناسب شرایط شما باشد حتی می توانید لباس هایی مانند مانتو حریر تهیه کنید که هم زیبا و چشم نواز است و هم می تواند حس سبکی و خنک بودن آن به شما لذت یک لباس راحت و شیک را بدهد. می توانید با پارچه های حریر متناسب با مانتو، روسری و شال زیبایی تهیه کنید و استایلی شیک در کنار راحتی را تجربه کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
0 علاقه مندی
0 محصول سبد خرید
حساب کاربری من